אנו שמחים על העניין שאתם מגלים בתוכנית אנ-איי – ‘מכורים אנונימיים’. אנו מציעים שתקדישו כמה דקות לקריאה על-מנת להכיר אותנו. בעמוד זה תמצאו מידע מתומצת אודות הארגון שלנו וכמו כן, שאלות הנפוצות בקרב משפחות של מכורים. 

על מכורים אנונימיים

מכורים אנונימיים הוא ארגון כלל עולמי של מכורים מחלימים שנוסד בשנות החמישים על פי דגם התכנית של אלכוהוליסטים אנונימיים. בשנות השבעים גדלה החברותא והוקמו קבוצות רבות ברחבי העולם. כיום מתקיימות כ-65,000 פגישות מדי שבוע ב-129 מדינות. אנ-איי קיימת שלא למטרות רווח. מטרתנו היחידה היא לעזור אחד לשני להישאר נקיים. הדלתות שלנו פתוחות לכל מכור לסמים שרוצה להחלים ללא קשר לגיל, גזע, זהות מינית, אני מאמין כלשהו, אמונה דתית או העדר אמונה. לב התכנית היא דרך חיים המבוססת על עזרת מכור למכור ועקרונות הידועים כשניים-עשר הצעדים.

על התוכנית

הספרות שלנו מתארת את מכורים אנונימיים בצורה זו:

“אנ-איי היא חברותא או חברה שלא למטרת רווח, של גברים ונשים עבורם הסמים הפכו לבעיה עיקרית. אנו מכורים מחלימים הנפגשים באופן קבוע כדי לעזור אחד לשני להישאר נקיים. איננו מעוניינים לדעת במה או בכמה השתמשת, מי היו הסוחרים שלך, מה עשית בעבר, אם אתה עשיר או עני,  אלא אך ורק מה אתה רוצה לעשות בנוגע לבעייתך ואיך אנו יכולים לעזור. “

החברות באנ-איי פתוחה לכל המכורים לסמים, ללא כל קשר לסוגי הסמים או לשילובי סמים.

החברות אינה תלויה בשום דרישות התאמה חברתיות, דתיות, כלכליות, גזעיות, אתניות, לאומיות, מגדריות או מעמדיות. החברות אינה כרוכה בתשלום דמי חבר או תשלומי חובה כלשהן; רוב החברים תומכים בסכומים קטנים בכל פגישה בכדי לעזור לכסות את עלות הפגישות אך אין חובה לתרום.

מכורים אנונימיים מספקת תהליך החלמה ומערכת תמיכה הקשורים זה בזו. אחד המפתחות להצלחת אנ-איי הוא הערך המרפא של עבודת מכורים עם מכורים אחרים. החברים חולקים את ההצלחות שלהם ואת האתגרים שבהתגברות על התמכרות פעילה וניהול חיים פוריים נטולי סמים באמצעות יישום העקרונות שבשנים-עשר הצעדים ושתים-עשרה המסורות של אנ-איי. עקרונות אלה הם לב ליבה של תוכנית ההחלמה של מכורים אנונימיים. העקרונות המהווים חלק מהצעדים כוללים:

• הודאה בבעיה

• חיפוש עזרה

• עריכת בחינה עצמית יסודית

• עריכת מעשי כפרה על פגיעות שנעשו

• עזרה למכורים אחרים הרוצים להחלים

במרכז התוכנית של מכורים אנונימיים עומד הדגש על תרגול עקרונות רוחניים. מכורים אנונימיים לכשעצמה אינה קבוצה דתית והיא מעודדת כל חבר למצוא ולטפח הבנה אישית משלו – דתית או שאינה דתית – ל”התעוררות הרוחנית” האישית שלו.

מכורים אנונימיים אינה קשורה לארגונים אחרים, כולל תוכניות אחרות של שנים-עשר צעדים, מרכזי טיפול או מרכזי ענישה. כארגון, אנ-איי אינה מעסיקה יועצים מקצועיים או מטפלים, ואינה מספקת מתקני מגורים או מרפאות. בנוסף, החברותא אינה מספקת שרות מקצועי, כלכלי, פסיכיאטרי או רפואי. לאנ-איי יש משימה אחת בלבד: לספק סביבה בה יוכלו מכורים לעזור אחד לשני להפסיק להשתמש בסמים ולמצוא דרך חיים חדשה.

במכורים אנונימיים, מעודדים את החברים להתנזר מכל הסמים כולל אלכוהול. הניסיון של חברי אנ-איי מלמד שהתנזרות מוחלטת ומתמשכת מספקת את הבסיס הטוב ביותר להחלמה וצמיחה אישית. לאנ-איי ככלל אין דעה על עניינים חיצוניים, כולל תרופות מרשם. שימוש בתרופות פסיכיאטריות ותרופות אחרות שנרשמו על ידי רופא ונלקחו תחת השגחה רפואית אינן עומדות בדרכו של חבר אנ-איי לעבר ההחלמה.

עמדות בנוגע לנושאים קשורים או למוסדות

תוך שמירה על התמקדותה, מכורים אנונימיים ביססה מסורת של אי תמיכה ואי נקיטת עמדה בכל עניין מחוץ לתחומי הפעילות הייחודית שלה. מכורים אנונימיים אינה מביעה עמדה – בעד או נגד – בנושאים אזרחיים, חברתיים, רפואיים, חוקיים או דתיים. בנוסף, היא אינה נוקטת עמדה בנושאים הקשורים בהתמכרות כמו פשיעה, אכיפת חוק, לגליזציה של עישון סמים או ענישה, זנות, איידס, צהבת זיהומית מסוג C, או תוכניות הקשורות בחלוקת מזרקים.

מכורים אנונימיים מבוססת בצורה מוחלטת על עקרון הקיום-העצמי, ואינה מקבלת תרומות כספיות מאנשים שאינם חברים. בהתבסס על אותו עקרון, הקבוצות וועדות השירות מנוהלות על ידי חברי אנ-איי למען חברי אנ-איי.

מכורים אנונימיים אינה תומכת ואינה מתנגדת לפילוסופיה או לדרכו של כל ארגון אחר או מרכז גמילה. יכולתה העיקרית היא יצירת סביבה בה יכולים מכורים לסמים לשתף זה את זה בחוויותיהם ובניסיונם בהחלמה. אין זה אומר שמכורים אנונימיים מאמינה כי אין ארגונים “טובים” או “שווים” אחרים. כדי שמחלוקות לא יסיחו את דעתה, אנ-איי ממקדת את כל מרצה בתחום מטרתה העיקרית, ומשאירה ארגונים אחרים לעסוק בהגשמת מטרותיהם.

שאלות נפוצות

חד משמעית לא! באנ-איי יש אנשים שהשתמשו בכל סוגי הסמים. לא משנה באילו כמויות ובאיזה סוגים, הדגש הוא מה אנו עושים בנוגע להחלמה שלנו בלבד.
אנ-איי איננה מרכז לגמילה מסמים, אלא קבוצת תמיכה למכורים. מניסיוננו למדנו שאלו הממשיכים לבוא באופן קבוע לפגישות שלנו נשארים נקיים.
כן, הדלת פתוחה בפני כל אדם שחושב שיש לו בעיית סמים. כל מה שנדרש הוא הרצון להפסיק להשתמש. חשוב לציין שאין להכניס לפגישה סמים או כלי עזר לשימוש בסמים.
ההשתתפות בפגישות אנ-איי אינה עולה דבר.

לא. מכורים אנונימיים פתוחה לכל אדם מכל גיל, גזע, מין, זהות מינית, דת, אמונה או מעמד חברתי. התוכנית היא עולמית.

כל אדם שמצהיר שהוא כזה. אין דמי חבר ואין רישום כלשהו.

לכל פגישה יש ‘אופי’ משלה וחופש ליצור מבנה משלה לפגישה. בחלק גדול מהפגישות יובאו קטעי קריאה קצרים המסבירים מי אנחנו, חברים יצהירו על תקופות הינזרות משימוש בסמים ויקבלו מחיאות כפיים ומחזיקי מפתחות על תקופות הינזרות שונות, רוב הפגישה מוקדש לשיתוף של החברים השונים מנסיונם בדרך החיים החדשה. רוב הפגישות בישראל מתקיימות בשפה העברית ואורכן כשעה וחצי.

אנ-איי היא קבוצת תמיכה שמבוססת על עזרת מכור למכור. אין אצלנו אנשי מקצוע כמו פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, רופאים וכד’.

רוב הפגישות הן פגישות אנ-איי ׳סגורות׳ המיועדות למכורים בלבד או לאלה החושבים שאולי יש להם בעיית סמים. פגישות סגורות מעניקות אווירה בה מכורים יכולים להרגיש בטוחים ששאר המשתתפים יוכלו להזדהות עימם. פגישה “פתוחה” כשמה כן היא פתוחה לכל מי שרוצה להשתתף. הן מיועדות בעיקר כדי שאנשי מקצוע, בני משפחה ואנשים מהציבור הרחב יוכלו להכיר את ‘מכורים אנונימיים’.

אנ-איי היא תוכנית של הינזרות מכל סוגי הסמים, ללא קשר למעמדם החוקי. תפיסתנו היא שגם סמי פיצוציות ואלכוהול הם סמים.
בהחלט. אנו מזמינים גם את מי שלא בטוח שיש לו בעיה לבוא, לשמוע ולהחליט עבור עצמו אם הוא מכור.

אנונימיות באנ-איי משמעותה שמבחינת התכנית אין זה משנה מה הרקע שלך, באילו סמים השתמשת, מה מצבך הכלכלי או מה הגיל שלך. הדבר שמאחד אותנו היא בעיית ההתמכרות לסמים, וכיצד אנו יכולים לעזור זה לזה להימנע משימוש בסמים ולחיות דרך חיים חדשה. בנוסף, אנונימיות משמעותה חשאיות, כלומר אנו מקפידים על דיסקרטיות לגבי זהות החברים ולגבי הנאמר בקבוצות.

ממש לא, כל שצריך הוא להגיע. ניתן גם לקבל מידע בקו המידע של מכורים אנונימיים בטלפון 033-747474

    דברו איתנו!
      דברו איתנו!